DatabázaČlánkyKľúčové slová

Štátny fond rozvoja bývania

Kategórie

*  Stavebníctvo  ›  Služby súvisiace  ›  Finančné služby

Kľúčové slová

FinancieRočenka STAVEBNÍCTVO 2020Úvery

Základné informácie

logotype

Štátny fond rozvoja bývania

Financovanie výstavby a obnovy bytového fondu prostredníctvom štátnej podpory

Lamačská cesta 8
833 04 Bratislava 37
Infolinka: 0850 166 031
E-mail: info@sfrb.sk
Web: www.sfrb.sk

IČO: 31749542
IČ DPH / DIČ: 2020823200

POSKYTOVANIE VÝHODNÝCH ÚVEROV

• jeden z najlacnejších úverov na financovanie kúpy bytu alebo domu
• modernizácia spoločných časti domu, výťahov, zateplenie budov
• opravy sa rozvodov plynu, vody alebo kanalizácií
• využitie obnoviteľných zdrojov energií
• výstavba nájomných bytov s regulovaným nájomným

Štátny fond rozvoja bývania už podporil projekty za stovky miliónov eur

Nielen zateplené paneláky alebo výhodné úvery na bývanie sú výsledkom pôsobenia Štátneho fondu rozvoja bývania. Vďaka peniazom od štátu už vznikli aj tisícky nájomných bytov, ktoré pomáhajú podporiť dostupné bývanie i pre ľudí s nižším príjmom. Len za posledných desať rokov takto vniklo približne pätnásťtisíc bytov po celom Slovensku.

Zateplenie nie je všetko

Zrejme najviac činnosť Štátneho fondu rozvoja bývania vidieť na obnove bytových domov. V minulosti sa ľudia sústredili hlavne na jednoduché zateplenie svojich panelákov a hlavnou motiváciou bolo ušetriť peniaze na faktúrach za teplo. Fond im pomáhal predovšetkým dostupnými úvermi s nulovým úrokom. „Naším cieľom je zlepšiť stav budov komplexne a nie iba ich vonkajšieho plášťa. Preto sme upravili podmienky podpory a dnes ľudí motivujeme revitalizovať aj ďalšie časti svojich domov,“ hovorí generálny riaditeľ Štátneho fondu rozvoja bývania Juraj Kurňavka.

Vďaka tejto zmene sa dnes oveľa viac ako v minulosti modernizujú spoločné časti domu a výťahy, opravujú sa rozvody plynu, vody alebo kanalizácie a Štátny fond rozvoja bývania dokonca financuje aj využitie obnoviteľných zdrojov energií.

Nájomné byty v rukách šikovných primátorov a starostov

Veľká téma na Slovensku je nedostatok nájomných bytov. Aj tu je Štátny fond rozvoja bývania mimoriadne aktívny a v posledných rokoch sa mu darí podporiť prakticky všetky žiadosti, ktoré samospráva fondu predloží na výstavbu nájomných bytov s regulovaným nájomným.

V kombinácii so štátnou podporou vo forme dotácie z Ministerstva dopravy a výstavby SR majú mestá a obce unikátnu možnosť veľmi výhodne postaviť pre svojich občanov nájomné byty, v ktorých je štátom regulované nájomné. Obec to prakticky nič nestojí, lebo veľmi výhodný úver, čo dostane, sa jej vracia z nájomného, ktoré vyberie. A keďže nájomné je vďaka kombinácii dotácie a úveru nízke, môžu si v takýchto nových bytoch dovoliť žiť aj ľudia s nízkym príjmom. Kľúčom k výstavbe týchto bytov je aktívna samospráva. Teda primátori a starostovia. „Každému, kto má záujem, poradíme, poskytneme všetky potrebné materiály,“ hovorí J. Kurňavka.

Pribudli novinky

Štátny fond toho, samozrejme, robí oveľa viac. Poskytuje aj úvery na výstavbu domov pre seniorov alebo kúpu bytov pre mladé rodiny. V tomto roku mu do portfólia pribudli ďalšie novinky. Okrem mladomanželských pôžičiek to bude aj výstavba ubytovacích domov. Cieľom tejto podpory je, aby podnikatelia (aj samosprávy) mali možnosť poskytnúť ubytovanie pre svojich zamestnancov. Netreba si to však mýliť s ubytovňami. Vďaka flexibilite nastavených podmienok by malo ísť o bývanie v základnom štandarde aj pre začínajúce rodiny alebo stredný manažment. „Vďaka tejto forme podpory môžu vzniknúť veľmi pekné ubytovacie domy v blízkosti nielen fabrík, ale napríklad aj škôl alebo firiem, ktoré sa chcú dobre starať o svojich zamestnancov,“ hovorí J. Kurňavka.

Článok bol publikovaný: 14. 11. 2019

 

Poloha na mape

Prezentácia v ročenke

Prezentácia v publikácii Stavebníctvo 2020
Prezentácia v publikácii Stavebníctvo 2020
 

Údaje o firme Štátny fond rozvoja bývania boli overené: 10. 10. 2019
Internetový zápis úplný. Uverejnený 14. 11. 2019

 
 
INFOMA REALITY

PREDAJ / KÚPA / PRENÁJOM / NEHNUTEĽNOSTI

GDPR     © 2005 - 2020 INFOMA Business Trading, spol. s r.o.     Development and Design by infomatim - Grafické štúdio, vydavateľstvo, reklamné a darčekové predmety