DatabázaČlánkyKľúčové slová

Nitrianska organizácia cestovného ruchu

Kategórie

*  Export  ›  Cestovný ruch
*  Cestovný ruch  ›  Cestovanie a dovolenka  ›  Dovolenka na Slovensku
*  Cestovný ruch  ›  Regióny, mestá a obce  ›  Regióny
*  Export  ›  Cestovný ruch  ›  Regióny, Organizácie cestovného ruchu

Kľúčové slová

Hrady, zámkyOOCR oblastná organizácia cestovného ruchu

Základné informácie

logotype

Nitrianska organizácia cestovného ruchu

Ponuka zážitkov v destinácii Nitra

Fatranská 3
949 01 Nitra
Mobil: +421 911 392 860
E-mail: info@nocr.eu
Web: www.visitnitra.eu
FacebookYouTubeInstagramTwitter
IČO: 42209005

• ponuka zážitkov pre návštevníkov
• sprevádzania
• Vínobusom za vínom
• podujatia
• certifikovaná regionálna značka PONITRIE

Kľúčové slová: zážitkové balíčky; sprevádzania; návšteva; Nitra; víno; gastronómia; história; príroda

Pýtate sa prečo prísť do Nitry?

Malebná scenéria mesta rozprestierajúceho sa pod majestátnym Zoborom, rieka Nitra, 7 pahorkov, kostolné veže a v pozadí majestátny hrad víta návštevníka z každej svetovej strany.

Romantické uličky a tajomné zákutia, čarovná atmosféra, honosné cirkevné budovy, historické pamiatky a ospalá atmosféra, to všetko ponúka mestská pamiatková rezervácia v Hornom meste.

Cyrilometodská tradícia na vás dýcha už na pešej zóne, ktorú zdobia umelecké diela v duchu veľkomoravských tradície – zväčšená kópia historického meča z bronzu, železná fontána, poklop z Veľkej Moravy, päť metrov vysoké hudobné hodiny, nárožná pitná fontána či Svätoplukove prúty.

Neobjavené lokality Nitry sa postupne sprístupňujú aj verejnosti. Za zmienku stojí lokalita Martinského vrchu, areál bývalých nitrianskych kasárni. Dnes tu môžete obdivovať budovy z 19.- 20. storočia, nádherný park ale aj prvé slovanské obydlia archeoparku. Druhou turistickou lokalitou sa postupne stáva Zoborský kláštor, kde neustále prebiehajú reštaurátorské prá­ce.

Nitriansky hrad, ktorý je nepochybne dominantou Nitry, ponúka návštevníkom počas hlavnej turistickej sezóny – od apríla do októbra – možnosť výstupu na katedrálnu vežu. Spodné nádvorie hradu spája s balustrádou veže celkovo 155 schodov. Výstup na hradnú vežu je organizovaný pod taktovkou vlastných sprievodcov. Pre mnohých neobjaveným pokladom je Diecézna knižnica nachádzajúca sa v budove Veľkého seminára. Každoročne sa tu organizuje podujatie Leto na Nitrianskom hrade. V malom amfiteátri pod holým nebom v tzv. Gotickej priekope sa počas júla a augusta konajú premietania kvalitných filmov a usporadúvajú sa hudobné koncerty. Mozaiku podujatí dotvárajú aj vystúpenia so stredovekou tematikou.

S Nitrou sa už desaťročia spája aj výstavníctvo. Výstavisko Agrokomplex je známe nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. Už od svojho vzniku v roku 1973 patrí medzi najvýznamnejšie veľtrhové a výstavnícke spoločnosti na Slovensku. K najnavštevo­vanejším veľtrhom patrí napríklad Nábytok a bývanie, Gardenia, Medzinárodný strojársky veľtrh no najmä už viac ako 40 rokov poľnohospodárska a potravinárska výstava Agrokomplex. Súčasťou podniku je aj Slovenské poľnohospodárske múzeum. Expozície múzea sa rozprestierajú v krásnom prostredí a okrem výstavných priestorov je súčasťou múzea aj skanzen, Nitrianska poľná železnica a knižnica.

Pre návštevníkov Zoborských vrchov je určený náučný chodník s 27 zastaveniami a s celkovou dĺžkou 14,7 km. Cieľom peších turistov je najmä Pyramída (553 m), vedie na ňu modrá turistická značka. Nezabudnite sa cestou zastaviť vo Svoradovej jaskyni (355 m). Hodinový výstup vás odmení nádherným výhľadom na celé mesto, čaká na vás rozhľadňa s ďalekohľadom, ohnisko s možnosťou opekania, turistická útulňa, kúsok pod ňou si prezrite zvyšky veľkomoravského hradiska.

Novinkou pod Pyramídou je zaistená cesta via ferrata. Zaujímavý skalný reliéf s piliermi, prevismi, zákutiami a pôsobivé výhľady na mesto, Podunajskú pahorkatinu i rovinu sú mimoriadne atraktívne pre vyznávačov športových aktivít v skalnatom prostredí. Nitrianske ferraty pozostávajú z dvoch trás s dvoma rôznymi obtiažnosťami, jednoduchšia trasa nazvaná „brezová“ (obtiažnosť B) a náročnejšia „dubová“ (obtiažnosť B/C). Trasy dostali názov podľa stromov, ktoré na mieste rastú. Trasami sa dostanete až na vrchol skalného piliera. Výstup na samotný vrchol Pyramídy z piliéra môžete absolvovať dvoma spôsobmi. 12-metrovou výstupovkou obtiažnosti B alebo 15-metrovým lanovým mostom cez skalné okno. Lanový most je vhodný pre tých, ktorí majú radi viac adrenalínu a nemajú problém s pohybom po exponovanom lane, ktoré sa pod nimi húpe. Trasa sa začína na naklonenej platni piliera, kde končia obe hlavné trasy. Na pohyb slúži zdvojené lano v spodnej časti mosta. Pre istenie karabínami je lepšie použiť vodiace laná po stranách mosta v jeho hornej časti. Trasa končí v zlepencovej bráne s výškou 4 m, ktorá je geologickou zaujímavosťou zoborských skál.

Od augusta 2022 sú na Pyramíde a na Kalvárii v Nitre osadené nové vyhliadkové ďalekohľady, ktoré nahradili pôvodné nefunkčné. Oba ďalekohľady sú binokulárne. Súčasťou sú aj panoramatické fotografie, ktoré zobrazujú najatraktívnejšie body záujmu pre turistov. Binokulárny vyhliadkový ďalekohľad nájdete aj na Nitrianskom hrade.

Zdroj: NOCR

Azt kérdezi, hogy miért jöjjön Nyitrára?

A fenséges Zobor hegy alatt elterülő város festői látványa, a Nyitra folyó, a 7 domb, a templomtornyok a tekintélyes várral a háttérben a világ minden tájáról szívesen fogadják a látogatókat.

Romantikus utcácskák és a titkos zugok, varázslatos hangulat, tekintélyes egyházi épületek, történelmi emlékművek és ódon hangulat, mindezeket a Felsőváros városi műemlékvédelme biztosítja.

Cirill és Metód hagyománya már a gyalogos zónában érezhető, amelyet a nagymorva hagyomány hangulatát idéző műalkotások díszítik – a történelmi bronzkard megnagyobbított másolata, a vas szökőkút, a Nagy Morva Birodalomból származó csatornafedél, az öt méter magas zenélő óra, a sarki iható vizű szökőkút vagy a Szvatopluk vesszői.

Nyitra eddig felfedezetlen tájai fokozatosan kerülnek a nyilvánosság elé. Említésre méltó a Márton-hegy környéke, a volt nyitrai kaszárnya területe. Jelenleg itt 19.-20. századi épületeket csodálhat meg, gyönyörű parkot és a régészeti park első szláv települését. A turisták által a második leglátogatottabb hellyé fokozatosan a Zobori kolostor válik, ahol folyamatosan helyreállító munkálatok folynak.

Zobori hegyek látogatói számára készült a 27 megállóval rendelkező és 14,7 km hosszúságú tanösvény. A gyalogos turisták úti célja főleg a Piramis (553 m), amelyhez a kék turistajelzés vezet. Ne hagyja ki út közben a Szórád-barlang (355 m) megtekintését. Az egy órás túra jutalma az egész városra nyíló kilátás, teleszkóppal ellátott kilátó várja, tűzrakási lehetőség sütögetéssel, turista pihenőhely, és kicsivel alatta megtekintheti a nagymorva erődítmény maradványait.

Nyitrai vár, amely kétségtelenül Nyitra legmeghatározóbb eleme, a fő turista szezonban látogatói számára – áprilistól októberig – lehetővé teszi a székesegyház tornyának a megtekintését. A vár alsó udvarát a torony korlátjával együtt 155 lépcső köti össze. Rendszeresen fél óránként léphetnek be. A belépés a vár tornyába szervezetten, saját idegenvezető jelenlétében történik.

2017 áprilisától lehet látogatni a turisták számára kialakított teret. A Nyitrai vár látogatóinak lehetőséget kínál leülni egy jó kávé vagy egy finom étel mellé. Az éttermet úgy alakították ki, hogy a vendégek az ősrégi várfalakat nézhessék. Egy részüket ennek az épületnek az építése során kivitelezett régészeti feltáráskor tárták fel. Ezen a helyen érinti egymást a történelmi építészet a jelenkorival.

Minden évben itt rendezik meg a Nyár a Nyitrai várban elnevezésű eseményt. A szabad ég alatt található kis amfiteátrumban, az ún. Gótikus várárokban, júliusban és augusztusban jó filmeket vetítenek, valamint zenei koncerteket is szerveznek. Az események mozaikját a középkori témájú fellépések is kiegészítik. A 2017-es szezonban a látogatók öt tematikus előadást tekinthetnek meg, melyeknek a közös elnevezése a Nyitrai várjátékok – Középkori nap, Reneszánsz nap, Barokk nap, Jönnek a törökök és a Mária Terézia látogatása.

Megtekintheti a kardforgatók fellépését, a történelmi táncokat, részt vehet a történelmi kardforgató és korabeli táncleckéken, a korabeli konyhát, a korabeli öltözetek bemutatóját, fotózáson vehet részt történelmi öltözékekben, a solymászokat, játékokat kicsik és nagyok számára, valamint a lovaggá avatást. Az események része a Török kávézó és a keleti táncok. www.nitrianskyhrad.sk

Nyitra nevével már több évtizede egybefonódnak a kiállítások. Az Agrokomplex kiállítótér nem csak Szlovákiában ismert, de külföldön is. 1973-as megalapítása óta a legismertebb kereskedelmi vásár és kiállítóterek közé tartozik Szlovákiában. A leglátogatottabb kereskedelmi vásárok például a Bútorok és lakás, a Gardenia, a Nemzetközi gépészeti vásár és több mint 40 éve főleg a mezőgazdaság és élelmiszeripari kiállítás, az Agrokomplex. A társaság részét képezi a Szlovák Mezőgazdasági Múzeum. A múzeum tárlatai szép környezetben helyezkednek el és a kiállítótermeken kívül a skanzen, a Nyitrai Mezei Vasút és a könyvtár is a múzeum részét alkotják. www.agrokomplex.skwww.spmnitra.sk

Pytasz dlaczego odwiedzić Nitrę?

Malownicza sceneria miasta rozpościerająca się pod majestatycznym Zoborem, rzeka Nitra, 7 wzgórz, wieże kościołów, a w tle majestatyczny zamek wita turystę z każdej strony świata.

Romantyczne uliczki i tajemnicze zakątki, magiczna atmosfera, okazałe budowle kościelne, zabytki historyczne i spokojna atmosfera, to wszystko oferuje miejska strefa zabytków w Górnym Mieście [słow. Horné mesto].

Tradycję cyrylometodejską można wyczuć już w strefie pieszej, którą zdobią dzieła sztuki w duchu tradycji wielkomorawskiej – powiększona kopia historycznego miecza z brązu, żelazna fontanna, wieko z Wielkiej Morawy, muzyczny zegar o wysokości pięciu metrów, narożna fontanna z wodą pitną czy Pręty Świętopełka.

Nieodkryte miejsca Nitry są stopniowo udostępniane dla turystów. Warto wspomnieć o górze Martinsk vrch, będącej siedzibą byłych nitrzańskich koszarów. Dzisiaj można tutaj podziwiać budynki z XIX – XX wieku, wspaniały park, ale również pierwsze słowiańskie zabudowy parku archeologicznego. Drugą destynacją turystyczną stopniowo staje się Klasztor Zoborski, gdzie nieustannie przebiegają prace restauratorskie.

Dla turystów odwiedzających Zoborské vrchy jest przeznaczona ścieżka edukacyjna z 27 przystankami, a jej całkowita długość wynosi 14,7 km. Celem turystów pieszych jest głównie Piramida (553 m), prowadzi na nią niebieski szlak turystyczny. Nie zapomnij zatrzymać się w Jaskini Svorada (355 m). Godzinne wejście wynagrodzi wspaniały widok na całe miasto, czeka na Ciebie wieża widokowa z teleskopem, możliwość zrobienia ogniska, schronisko turystyczne, natomiast bezpośrednio pod nią można zobaczyć pozostałości wielkomorawskiej twierdzy.

Zamek Nitrzański, który bez wątpienia dominuje nad Nitrą, podczas sezonu turystycznego – od kwietnia do października – daje możliwość wejścia na wieżę katedralną. Dolny dziedziniec zamku z balustradą wieży łączy w sumie 155 schodów. Wejścia odbywają się w regularnych półgodzinnych odstępach. Wejście na wieżę zamkową jest organizowane pod opieką własnych przewodników.

Od kwietnia 2017 roku jest udostępniony obiekt usługowy dla turystów. Turystom Nitrzańskiego Zamku oferuje możliwość spędzenia czasu przy wyśmienitej kawie, ale również dobrym jedzeniu. Dodatkową atrakcją jest wspaniały widok na miasto. Restauracja jest zbudowana w taki sposób, aby turyści mieli możliwość zobaczenia wielowiekowych murów zamkowych. Część z nich została odkryta podczas badań archeologicznych prowadzonych w czasie wnoszenia tego budynku. W tym miejscu historyczna architektura łączy się ze współczesną.

Corocznie organizowane jest tutaj wydarzenie Lato na Zamku Nitrzańskim. W małym amfiteatrze pod gołym niebem w tzw. rowie gotyckim w lipcu i sierpniu odbywają się projekcje wysokiej jakości filmów i są organizowane koncerty muzyczne. Mozaikę wydarzeń tworzą również wystąpienia o tematyce średniowiecznej.

Będziesz mieć okazję zobaczenia pokazów szermierki, historycznych tańców, nauczysz się historycznej szermierki oraz tańca z epoki, poznasz kuchnię z epoki, obejrzysz pokaz historycznych kostiumów, sesję zdjęciową w historycznych kostiumach, sokolników, gry dla małych i dużych oraz pasowanie na rycerzy. Nie należy także zapomnieć o Tureckiej Kawiarni oraz tańcach orientalnych. www.nitrianskyhrad.sk

Z Nitrą już od dziesięcioleci łączą się również wystawy. Centrum Wystawiennicze Agrokomplex jest znane nie tylko na Słowacji, ale również za granicą. Już od swojego powstania w 1973 roku należy do najważniejszych firm targowych i wystawienniczych na Słowacji. Do najpopularniejszych targów należą na przykład Meble i mieszkanie, Gardenia, Międzynarodowe Targi Maszynowe, ale przede wszystkim wystawa rolnicza i spożywcza Agrokomplex o ponad 40-letniej tradycji. Częścią obiektu jest również Słowackie Muzeum Rolnictwa. Ekspozycje muzeum są zlokalizowane w pięknej okolicy, a oprócz pomieszczeń wystawienniczych na terenie muzeum znajduje się również skansen, Nitrzańska Kolej Polna oraz biblioteka. www.agrokomplex.skwww.spmnitra.sk

Článok bol publikovaný: 25. 8. 2022

 

Lokalita

Poloha na mape

Galéria

Mesto Nitra
Mesto Nitra
Zoborský kláštor
Zoborský kláštor
Lanový most Ferrata
Lanový most Ferrata
Vyhliadkové ďalekohľady
Vyhliadkové ďalekohľady
 

Údaje o firme Nitrianska organizácia cestovného ruchu boli overené: 11. 7. 2022
Internetový zápis úplný. Uverejnený 25. 8. 2022

Ročenka Slovakia 2022

Počet návštev. Minulý rok: 336, Tento rok: 112, Tento mesiac: 13, Dnes: 2

 
 
INFOMA REALITY

PREDAJ / KÚPA / PRENÁJOM / NEHNUTEĽNOSTI

GDPR     © 2005 - 2024 INFOMA Business Trading, spol. s r.o.     Development and Design by infomatim - Grafické štúdio, vydavateľstvo, reklamné a darčekové predmety