DatabázaČlánkyKľúčové slová

Villa Vino Rača, a.s.

Kategórie

*  Potravinárstvo  ›  Potraviny, nápoje a potravinárske prísady  ›  Nápoje alkoholické
*  Potravinárstvo  ›  Slovenské potraviny  ›  Alkoholické nápoje, vína

Kľúčové slová

Slovenské vínaSlovenský výrobcaSlovenský výrobca potravínSPPK RK BratislavaVína, sekty, aperitívyVinohradníctvo, vinárstvoZnačka kvality SK - držitelia

Základné informácie

logotype

Villa Vino Rača, a.s.

Výroba a predaj kvalitných akostných odrodových vín

Pri Vinohradoch 2
831 06 Bratislava
Tel.: +421 2 49 20 24 11
Tel.: +421 2 49 20 24 32
Mobil: +421 915 790 971
E-mail: sekretariat@villavinoraca.sk
E-mail: odbyt@villavinoraca.sk
Web: www.villavinoraca.sk
Facebook
IČO: 00190268
IČ DPH / DIČ: SK2020332138

Račianske vína

• výroba a predaj kvalitných slovenských vín
• predaj darčekových obalov na víno
• predaj vín prostredníctvom e-shopu
• možnosť realizácie ochutnávok vín

Vinárstvo VILLA VINO RAČA

Vinárstvo Villa Vino Rača, a.s. je významným producentom vína v bratislavskej mestskej časti Rača. Je pokračovateľom bohatej tradície, ktorá je od nepamäti spätá s vinohradníctvom a s výrobou kvalitných vín. Račianske víno sa v minulosti dostalo na kráľovský dvor rakúsko-uhorskej monarchie, exportovalo sa 65 krajín sveta. Na úspechy z minulosti nadväzuje vinárstvo aj dnes. Názov vinárstva je inšpirovaný pôvodným názvom obce z roku 1322 Villa de Récse. Akciová spoločnosť vznikla v máji 2004 zmenou právnej formy z račianskeho poľnohospodárskeho družstva, ktorého korene siahajú až do roku 1949. Družstvo v minulosti patrilo medzi najvýznamnejšie zoskupenie vinohradníkov a vinárov v tejto oblasti, okrem vinohradníctva sa venovalo pestovaniu jahôd, broskýň a hlivy ustricovej. Račianske vinohrady časom pohltilo mesto, dnes zo slávnych prešporských vinárstiev zostalo len zopár.

V súčasnosti spoločnosť Villa Vino Rača obhospodaruje 26 hektárov račianskych vinohradov. Frankovke svedčí pomerne rovinný svah so žulovo-rulovým podložím honu Krivé, najlepšie tramíny sa rodia v hone Žajdlík. Rizling rýnsky, v niektorých regiónoch nazývaný aj „lipka“, pochádza z račianskeho honu Lipa. Kinisperk je domovom odrody Műller Thurgau. Okrem vlastnej suroviny vinárstvo spracúva tiež vykupované hrozno najmä z Malokarpatskej a tiež z Nitrianskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Sortiment tradičných odrôd tak dopĺňajú aj ďalšie odrody a slovenské novošľachtence.

Súhra pôdneho zloženia račianskych vinohradov, špecifických mikroklimatických podmienok a vhodne zvolených odrôd sa odráža v nenapodobiteľnej originalite bielych, ružových, no predovšetkým červených vín. Vinárstvo využíva vo výrobnom procese osvedčené prvky enologickej moderny. Samozrejmosťou je pneumatické lisovanie hrozna, odkalovanie muštov či fyzikálne a biologické regulovanie kvasenia s vlastnými kmeňmi kvasiniek. V prípade dokonale vyzretého hrozna, zbieraného do malých prepraviek, ako prvé vinárstvo na Slovensku začalo používať preberací stôl, kde sa hrozno ešte raz kontroluje a v prípade potreby zbavuje narušených bobúľ tak, aby bola zabezpečená dokonalá kvalita konečného produktu. Výsledkom dôsledne dodržiavaných technologických postupov sú maximálne vyvážené vína, ktoré majú nielen čistú vôňu s výrazným odrodovým charakterom, ale i sviežu a lahodnú chuť.

Ťažiskom produkcie spoločnosti, ktorá sa rozsahom výroby zaraďuje medzi stredné vinárske firmy, sú akostné odrodové vína a podľa podmienok a kvality konkrétneho ročníka aj vína s prívlastkom. V priaznivých ročníkoch sa tvoria prírodne sladké vína, hrozienkové výbery a ľadové vína. Nadväzujúc na tradíciu výroby prešporských šumivých vín, vinárstvo Villa Vino Rača produkuje aj šumivé víno tradičnou metódou.

Vinárstvo Villa Vino Rača sa pravidelne zúčastňuje domácich aj zahraničných súťaží, kde dosahuje nezanedbateľné úspechy. Račianske vína každoročne získavajú desiatky až stovky medailí. Významným úspechom sú tituly šampiónov. V roku 2023 okrem iného získalo vinárstvo Villa Vino Rača trofej Palme Vinalies Mondial du rosé 2023 Révélation Douceur pre najvyššie hodnotené víno súťaže za ľadové víno Palugyay Frankovka modrá ročníka 2018.

Dosahované úspechy spoločnosti sú výsledkom ideálnej kombinácie troch faktorov – dodržania tradičnej kvality vín na trhu, správne zvolenej a aplikovanej marketingovej stratégie a prezieravej obchodnej politiky spoločnosti. Villa Vino Rača a.s., sa ako prvý slovenský producent vína môže pochváliť získaním ocenenia Značky kvality, ktorú jej v rámci Národného programu podpory domácich poľnohospodárskych výrobkov a potravín udelilo Ministerstvo pôdohospodárstva SR na produkty Račianska frankovka, Rizling rýnsky, Chardonnay, Műller Thurgau a Tramín červený, ktoré spĺňajú najprísnejšie požiadavky Európskej únie.

Aké vlastnosti má račianske víno? Nepochybne je autentické, originálne a unikátne. Nájdete v ňom kopu „éčok“ – nie cudzorodých, ale spirituálnych. Račianske víno je nielen emotívne, elegantné, éterické, empatické, energické, ale aj elitné, exkluzívne, exemplárne, evokujúce, erotické a elastické.

Celková produkcia obsahuje rôzne kvalitatívne a cenové kategórie – najjednoduchšie akostné odrodové vína v kolekcii „Pressburg“, exkluzívne, no zároveň cenovo prijateľné vína v kolekciách „Exclusive“ a „Excellence“ a vína najvyššej kvality v kolekciách „Cisárska“, „Grand Vin“ a „Palugyay“.

Prestížna kolekcia vín „Palugyay“ zahŕňa prívlastkové vína rôznych štýlov. Od bielych suchých, polosuchých, polosladkých, cez červené vína vyzreté v drevených sudoch. Najväčšou pýchou sú prírodne sladké vína – hrozienkové výbery a ľadové vína. Pojem Palugyay odkazuje na rodinu Jakuba Palugyaya, ktorý bol zakladateľom vinárskeho impéria v bývalom Rakúsko-Uhorsku. Vlajkovou značkou vinárstva je však jednoznačne Račianska frankovka. Slovami generálneho riaditeľa spoločnosti, Ing. Jána Krampla, CsC. „Rača je symbolom poctivého a krásneho červeného vína, jej frankovka je legendou“.

Víno vyrobené z odrody Frankovka modrá získalo podľa donačnej listiny Márie Terézie v roku 1767 uznanie ako nápoj vhodný na kráľovský stôl najmä vďaka svojim blahodarným účinkom na ľudské zdravie. Liečivé účinky račianskej frankovky sa využívali už v stredoveku na liečbu reumatických ochorení a ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny. Okrem toho, že má antioxidačné, protizápalové, antimykotické a antialergické vlastnosti, stabilizuje krvný tlak, znižuje riziko vzniku cukrovky, osteoporózy a zvyšuje odolnosť voči stresu. Vďaka svojej jedinečnosti žnie frankovka úspechy až dodnes, aj vďaka tomu sa môže Rača nazývať hlavným mestom frankovky.

Článok bol publikovaný: 20. 6. 2023

 

Poloha na mape

Galéria

VILLA VINO RAČA Ján Krampl
VILLA VINO RAČA Ján Krampl
VILLA VINO RAČA Vinohrady, hon Krivé
VILLA VINO RAČA Vinohrady, hon Krivé
VILLA VINO RAČA kombajnový zber
VILLA VINO RAČA kombajnový zber
VILLA VINO RAČA Frankovka modrá
VILLA VINO RAČA Frankovka modrá
VILLA VINO RAČA vinobranie
VILLA VINO RAČA vinobranie
VILLA VINO RAČA prebierka hrozna
VILLA VINO RAČA prebierka hrozna
VILLA VINO RAČA vinna pivnica
VILLA VINO RAČA vinna pivnica
VILLA VINO RAČA vinný archív
VILLA VINO RAČA vinný archív
VILLA VINO RAČA Salón vín
VILLA VINO RAČA Salón vín
VILLA VINO RAČA
VILLA VINO RAČA
 

Údaje o firme Villa Vino Rača, a.s. boli overené: 20. 6. 2023
Internetový zápis úplný. Uverejnený 16. 5. 2019

Ročenka Poľnohospodárstvo Potravinárstvo 2020Ročenka Poľnohospodárstvo Potravinárstvo 2021Ročenka Poľnohospodárstvo Potravinárstvo 2022Ročenka Poľnohospodárstvo Potravinárstvo 2023

Počet návštev. Minulý rok: 618, Tento rok: 206, Tento mesiac: 26, Dnes: 1

 
 
INFOMA REALITY

PREDAJ / KÚPA / PRENÁJOM / NEHNUTEĽNOSTI

GDPR     © 2005 - 2024 INFOMA Business Trading, spol. s r.o.     Development and Design by infomatim - Grafické štúdio, vydavateľstvo, reklamné a darčekové predmety