DatabázaČlánkyKľúčové slová

DONNA s.r.o.

Kategórie

*  Stavebníctvo  ›  TZB - Inštalácie  ›  Vykurovanie
*  Stavebníctvo  ›  TZB - Inštalácie  ›  Vetranie, klimatizácia, chladenie

Kľúčové slová

FotovoltaikaTepelné čerpadláVykurovanie

Základné informácie

logotype

DONNA s.r.o.

Špecialista na inštalácie tepelných čerpadiel zem-voda

Obchodná 182
078 01 Sečovce
Mobil: +421 917 533 980
E-mail: info@donnaenergo.sk
E-mail: donna.energo@gmail.com
Web: www.donnaenergo.sk

IČO: 31693172
IČ DPH / DIČ: SK2020506235

Kontaktné osoby

Mgr. Róbert Funfrovič

Nastal čas na zelenú energiu Zem - Voda

Spoločnosť DONNA s.r.o. je odborníkom, ktorý sa o Vás postará! Nechajte si zadarmo vyhotoviť odborný návrh vykurovania a návratnosť investície do tepelného čerpadla.

7 dôvodov prečo vykurovať tepelným čerpadlom

  1. Nezávislosť na cenách energií
  2. Ekonomické vykurovanie domu
  3. Nízka sadzba za elektrinu pre celú domácnosť
  4. Krátka doba návratnosti investície
  5. Ekologická prevádzka
  6. Komfort
  7. Pasívne chladenie (klimatizácia)

Ako to funguje Tepelné čerpadlo Zem – Voda

Pri systéme zem – voda je primárnym zdrojom zemské teplo. Už v hĺbke cca 40 cm zem nezamŕza a v hĺbke 50 metrov je po celý rok konštantná teplota cca 15°C. Toto teplo môžeme odoberať dvoma spôsobmi. Zemným kolektorom, ktorý tvorí meander zakopaný v relatívne nízkej hĺbke a odoberá teplo z plochy pozemku. Toto riešenie je lacnejšie, avšak pri nedostatočnej ploche kolektora môže dôjsť k zamrznutiu celej plochy pozemku. Druhou možnosťou je hlbinný geovrt s hĺbkou 30 – 70 metrov. Je síce investične drahší, avšak touto investíciou dosiahneme stabilný zdroj tepla nezávislý na vonkajších poveternostných podmienkach. COP je teda počas celého roka rovnaké. Toto riešenie odporúčame pre väčšie domy, alebo polyfunkčné stavby, kde je potrebný stabilný zdroj a v objekte sa nenachádza žiadna záloha v podobe krbu.

Tepelné čerpadlo s vrtmi šetrí miesto

Podzemné vrty majú minimálne požiadavky na plochu pozemku, v záhrade si nevyžadujú takmer žiadne miesto. Vrt siaha zvyčajne do hĺbky 30 – 70 m. Prenos tepla medzi zemou a tepelným čerpadlom zabezpečuje nemrznúca zmes, ktorá prúdi v plastových potrubiach uložených vo vrtoch. Priemerný ročný vykurovací faktor zariadenia je 3 – 3,5. Podzemné sondy dosahujú o niečo vyššiu energetickú účinnosť ako zemný kolektor; realizácia vrtu pre sondu je však spojená s vyššími obstarávacími nákladmi. Avšak v priebehu 5 až 7 rokov sa vám vložené investície vrátia späť.

Pre rodinný dom postačujú jeden až dva vrty. Minimálna vzdialenosť medzi vrtmi by mala byť 10 m, aby nedochádzalo k vzájomnému tepelnému ovplyvňovaniu, príp. narušeniu okolitých vrtov.

Ako to funguje Chladenie tepelným čerpadlom

Teplo získané v lete z prevádzky klimatizácie je možné čiastočne akumulovať v prípade, ak máme tepelné čerpadlo využívajúce pre vykurovanie teplo zeme pomocou vrtov. Viesť ich možno v podloží vhodnom na akumuláciu tepla a vŕtanie, napr. 12 m pod povrchom. Slnečné teplo je potrebné cielene dobíjať, pretože prirodzený prestup tepla z povrchu je v týchto hĺbkach menší. Využiť pritom možno systém solárnych panelov (používaných napríklad aj na ohrev bazénov) alebo iný zdroj lacného tepla. Na vyjadrenie účinnosti chladenia sa používa parameter výkonového čísla COP pre chladenie. Na chladenie je možné využívať čerpadlá v reverznom chode. Chlad je odovzdávaný do vody, podobne ako teplo pri vykurovaní. Pri distribúcii chladu nie je vhodné používať systém podlahového vykurovania, pretože chlad nestúpa. Ideálne sú stropné systémy, prostredníctvom ktorých chlad padá smerom dolu.

Článok bol publikovaný: 9. 2. 2022

 

Lokalita

Poloha na mape

Galéria

 

Údaje o firme DONNA s.r.o. boli overené: 3. 2. 2022
Internetový zápis úplný. Uverejnený 9. 2. 2022

Ročenka STAVEBNÍCTVO 2022   
 
 
INFOMA REALITY

PREDAJ / KÚPA / PRENÁJOM / NEHNUTEĽNOSTI

GDPR     © 2005 - 2020 INFOMA Business Trading, spol. s r.o.     Development and Design by infomatim - Grafické štúdio, vydavateľstvo, reklamné a darčekové predmety