DatabázaČlánkyKľúčové slová

Mesto Sabinov

Kategórie

*  Úrady, inštitúcie  ›  Samospráva  ›  Prešovský kraj - mestá, obce
*  Export  ›  Samospráva  ›  Mestá
*  Cestovný ruch  ›  Regióny, mestá a obce  ›  Mestá

Kľúčové slová

Mestá, mestské úradyOkresy, okresné mestáÚrady

Základné informácie

logotype

Mesto Sabinov

Obecný úrad

Námestie slobody 57
083 01 Sabinov
Tel.: +421 51 4880 411
Tel.: +421 51 4880 422
Fax: +421 51 4523 530
E-mail: sekretariat@sabinov.sk
E-mail: msu@sabinov.sk
Web: www.sabinov.sk

IČO: 00327735
IČ DPH / DIČ: 2020711726

Mesto Sabinov

Mesto Sabinov sa rozprestiera na severovýchode Slovenska. Toto bývalé kráľovské mesto má bohatú históriu, ktorá dýcha na každom kroku. Je to mesto, o ktorom jeho samotní obyvatelia vravia, že sa v ňom dobre žije.

Prvá písomná zmienka o tomto sídle je už z roku 1248. Významným dátumom v dejinách mesta sa následne stáva 28. január 1299, kedy toto mesto dostáva od Ondreja III tzv. Spišské práva.

13. apríla 1405 bol Sabinov Žigmundom Luxemburským povýšený na slobodné kráľovské mesto. Po reformácii sa koncom 15. storočia stáva Sabinov súčasťou tzv. Confesio pentapolitana. Postupne sa mesto rozvíjalo, no ešte v 19. storočí nepatrilo medzi významné priemyselno – poľnohospodárske sídla, pričom to takto pokračovalo aj v rokoch prvej ČSR. Vývoj v meste však poznačili tragické udalosti druhej svetovej vojny, kedy bol Sabinov sídlom okresu v rámci územných štruktúr prvej SR.

Po ukončení vojny sa obyvatelia podieľali na obnove mesta, ktoré sa pomaly spriemyselňovalo. V roku 1964 sa mesto stáva filmovou kulisou pre natáčanie prvého československého filmu, ktorý dostal najprestížnejšiu cenu americkej filmovej akadémie – Oscara. Pripomínanie si tejto udalosti spolu s mementom, ktoré tento film v sebe má, je v súčasnom Sabinove obzvlášť viditeľné, pričom miestni obyvatelia s hrdosťou pripomínajú, že práve na ich uliciach sa lámali dejiny československej kinematografie. Udalosti nakrúcania pripomína náučný filmový chodník, socha Oscara, či múzeum filmu.

Na námestí sa nachádza najznámejšia dominanta mesta – kostol Sťatia sv. Jána Krstiteľa. Pri ňom je aj renesančná zvonica, kostol Nanebovzatia Panny Márie, či bývalé piaristické lýceum. Celkovo sa na Námestí slobody, ale aj za bývalými hradbami mesta nachádza niekoľko architektonicky významných stavieb či škôl, keďže Sabinov je významný aj svojím školstvom.

Okrem rímskokatolíckej cirkvi na území mesta pôsobia aj ďalšie cirkevné spoločenstvá, čím príkladne ukazujú pestovanie ekumenických vzťahov a vzájomnú toleranciu.

Dnes je Sabinov rozvinutým sídlom s vyše 12 000 obyvateľmi. Do mesta prichádzajú bývať mladé rodiny a nachádzajú tu rôzne príležitosti. V meste je bohatý kultúrny život, pričom toto mesto reprezentujú rôzni športovci, ale aj umelci. V blízkosti mesta sa nachádza rekreačná oblasť Drienica Lysá.

Sabinov je teda mesto, kde sa dobre žije. Návšteva tohto kráľovského sídla či Oscarového mesta o tom denne presviedča turistov, ktorí sa tu radi zastavia. A miestni obyvatelia svojou spokojnosťou len svedčia o tom, že pulzujúce srdce mesta a celkový naturel prispieva k spokojnosti všetkých.

Článok bol publikovaný: 14. 1. 2020

 

Lokalita

Poloha na mape

Galéria

Námestie
Námestie
Kostol sv. Jána Krstiteľa, Sabinov
Kostol sv. Jána Krstiteľa, Sabinov
Mestská radnica v Sabinove
Mestská radnica v Sabinove
Socha Oscara - Obchod na Korze
Socha Oscara - Obchod na Korze
Letecký pohľad na Sabinov
Letecký pohľad na Sabinov

Prezentácia v ročenke

Prezentácia v publikácii Slovakia 2020
Prezentácia v publikácii Slovakia 2020
 

Údaje o firme Mesto Sabinov boli overené: 27. 2. 2020
Internetový zápis úplný. Uverejnený 12. 12. 2019

 
 
INFOMA REALITY

PREDAJ / KÚPA / PRENÁJOM / NEHNUTEĽNOSTI

GDPR     © 2005 - 2020 INFOMA Business Trading, spol. s r.o.     Development and Design by infomatim - Grafické štúdio, vydavateľstvo, reklamné a darčekové predmety