V databáze Na mape V burze Onkológia Reality Grafické štúdio
 
DatabázaČlánkyBurza
 

Mesto Prešov, Mestský úrad v Prešove

Kategórie

*  Export  ›  Samospráva  ›  Mestá
*  Úrady, inštitúcie  ›  Samospráva  ›  Prešovský kraj - mestá, obce
*  Cestovný ruch  ›  Regióny, mestá a obce  ›  Mestá

Kľúčové slová

Mestá, mestské úradyOkresy, okresné mestáÚrady

Základné informácie

logotype

Mesto Prešov, Mestský úrad v Prešove

Samospráva, mestský úrad

Hlavná 73
080 01 Prešov
Tel.: +421 51 3100 101
E-mail: informacie@presov.sk
E-mail: primatorka@presov.sk
Web: www.presov.sk
Web: www.gopresov.sk

IČO: 00327646
IČ DPH / DIČ: 2021225679

Kontaktné osoby

Ing. Andrea Turčanová - primátorka

Mesto Prešov

Prešov, metropola regiónu Šariš, je tretie najväčšie mesto na Slovensku a patrí k dôležitým hospodárskym centrám východného Slovenska. Prešov patrí k najstarším kráľovským mestám na Slovensku a je centrom historického regiónu Šariš. Rozkladá sa na sútoku dvoch riek – Torysy a Sekčova v severnom cípe Košickej kotliny v obkolesení Slanských vrchov a Šarišskej vrchoviny. Prešov leží, podobne ako Paríž, Regensburg a Karlsruhe, priamo na 49. rovnobežke severnej zemepisnej šírky. So svojou aglomeráciou má viac ako 100.000 obyvateľov, ktorí žijú na rozlohe 125km2. Prešov sa už v stredoveku stal prirodzeným centrom východoslovenského regiónu (stolice) Šariš a po vzniku Slovenskej republiky a jej novom správnom rozdelení sa stal nielen sídlom okresu, ale aj sídlom Prešovského samosprávneho kraja, ktorý je najväčším z ôsmych krajov Slovenskej republiky. Je sídlom tiež Prešovskej univerzity a jej 8 fakúlt, ďalších vysokých škôl, množstva stredných škôl, základných i umeleckých škôl, vďaka čomu je mladým a dynamickým mestom.

Prvá písomná zmienka o Prešove sa však nachádza až v listine uhorského kráľa Belu IV. z r. 1247. Neskôr sa už Prešov spomínal oveľa častejšie. Od r. 1299, kedy mu boli Ondrejom III. udelené mestské privilégiá, už ako kráľovské mesto. Odvtedy zaznamenalo mesto vo svojom rozvoji nebývalú dynamiku. Zaslúžili sa o to ďalší panovníci, ktorí mestu udeľovali nové privilégiá, posilňujúce jeho hospodársky, politický a kultúrny rast. V 14. a 15. storočí zaznamenalo mesto mimoriadny hospodársky rozkvet, zakladali sa tu cechy (kožušnícky, kováčsky, krajčírsky, obuvnícky a podobne) a v tom čase tu žilo okolo dvetisíc ľudí zaoberajúcich sa prevažne remeslom. V roku 1455 dostalo mesto od kráľa Ladislava Pohrobka svoj prvý mestský znak. Vďaka hospodárskej prosperite mesta 15. storočie znamenalo aj rozvoj stavebného ruchu, ktoré sa odzrkadlilo na honosnej architektúre meštianskych domov.

Letecký pohľad na centrum mesta.

Prešov bol známy pod poetickým názvom „Atény nad Torysou“. Bol to nesporne symbol vzdelanosti, ktorá v meste prekvitala. Prvá zmienka o školskej inštitúcii sa datuje k roku 1429. V rokoch 1666–1667 bolo v meste vybudované evanjelické Kolégium hornouhorských protestantských stavov.

Evanjelické kolégium.

Historické centrum Prešova je od roku 1950 zapísané ako mestská pamiatková rezervácia s 254 pamiatkami, čo ho zaradzuje medzi najstaršie pamiatkové rezervácie na Slovensku. Centrum mesta tvorí Hlavná ulica a má formu pretiahnutého šošovkovitého námestia. Mesto sa môže pochváliť gotickou, renesančnou a barokovou architektúrou. Nielen kostoly, ale aj meštianske domy v historickom centre nesú prvky týchto štýlov. Najvýznamnejšou historickou dominantou Prešova je gotická sakrálna stavba Konkatedrály sv. Mikuláša, z polovice 14. storočia.

Konkatedrála sv. Mikuláša.

Medzi ďalšie zaujímavé pamiatky v meste patria: Evanjelické kolégium, Klobušický palác, Rákociho palác, Neptúnova fontána, Radnica, Caraffova väznica, Stará mestská škola, Katedrálny Chrám sv. Jána Krstiteľa, Vodárenská veža, Židovská ortodoxná synagóga, Kalvária, Bosáková banka.

Neptúnová Fontána.

V Prešove sa nachádza národná kultúrna pamiatka Solivar. Soľ sa tu začala ťažiť už v 16. storočí. V bezprostrednej blízkosti mesta nájdete šesť zrúcanín hradov, opálové bane, kde sa našiel najväčší opál na svete, či jaskyňu Zlá diera. Okolie ponúka bohaté možnosti pre nadšencov cykloturizmu či záujemcov o historické unikáty. Okolie mesta oplýva nenáročnými turistickými trasami, ale tiež dobre vybavenými lyžiarskymi strediskami (Drienica, Renčišov). Medzi najznámejšie kultúrne inštitúcie v meste patria: Divadlo Jonáša Záborského, Krajské múzeum v Prešove, PKO- Park kultúry a oddychu, Divadlo Alexandra Duchnoviča, Šarišská galéria, Hvezdáreň a planetárium, Knižnica P.O. Hviezdoslava, Múzeum vín.

Článok bol publikovaný: 16. 4. 2018

 

Lokalita

Poloha na mape

Galéria

Bosákova Banka v Prešove
Bosákova Banka v Prešove
Caraffova väznica v Prešove
Caraffova väznica v Prešove
Chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove
Chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove
Kalvária v Prešove
Kalvária v Prešove
Evanjelické kolégium v Prešove
Evanjelické kolégium v Prešove
Neptúnová Fontána v Prešove
Neptúnová Fontána v Prešove
Palác Klobušických v Prešove
Palác Klobušických v Prešove
Prešovská radnica
Prešovská radnica
Rákociho palác v Prešove
Rákociho palác v Prešove
Solivar pri Prešove
Solivar pri Prešove
Stará mestská škola v Prešove
Stará mestská škola v Prešove
Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove
Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove
Synagoga v Prešove
Synagoga v Prešove
Vodárenská veža v Prešove
Vodárenská veža v Prešove
Kalvária v Prešove
Kalvária v Prešove
Centrum Prešova
Centrum Prešova
Divadlo Jonáša Záborského v Prešove
Divadlo Jonáša Záborského v Prešove
Slovenské opálové bane
Slovenské opálové bane

Tlačená inzercia

Prezentácia v publikácii Export Slovakia 2008
Prezentácia v publikácii Export Slovakia 2008
 

Údaje o firme Mesto Prešov, Mestský úrad v Prešove boli overené: 19. 12. 2018
Internetový zápis úplný. Uverejnený 4. 4. 2018

 
 
INFOMA REALITY

PREDAJ / KÚPA / PRENÁJOM / NEHNUTEĽNOSTI

GDPR     © 2005 - 2018 INFOMA Business Trading, spol. s r.o.     Development and Design by infomatim - Grafické štúdio, vydavateľstvo, reklamné a darčekové predmety