DatabázaČlánkyKľúčové slová

Mesto Krupina

Kategórie

*  Úrady, inštitúcie  ›  Samospráva  ›  Banskobystrický kraj - mestá, obce
*  Export  ›  Samospráva  ›  Mestá
*  Cestovný ruch  ›  Regióny, mestá a obce  ›  Mestá

Kľúčové slová

Mestá, mestské úradyMestá, mestské úrady Banskobystrický krajOkresy, okresné mestáÚrady

Základné informácie

logotype

Mesto Krupina

Obecný úrad

Svätotrojičné námestie 4/4
963 01 Krupina
Tel.: +421 45 5550 311
E-mail: krupina@krupina.sk
E-mail: muzeum@krupina.sk
E-mail: ic@krupina.sk
Web: www.krupina.sk

IČO: 00320056
IČ DPH / DIČ: 2021152540

• Krupina je jedným z najstarších miest Slovenska. Mestské práva dostala už pravdepodobne v roku 1238. Najstaršia písomná zmienka o Krupine je v listine Bela II. z r. 1135.Mesto Krupina sa nachádza v Banskobystrickom kraji. Leží v údolí rieky Krupinica, v strednej n.v. 280 m.
• Je kultúrnym a administratívnym centrom Hontu s rozvinutým priemyslom, službami, dopravou a bohatým kultúrno-spoločenským a športovým životom a množstvom historických pamiatok.

Krupina patrí k najstarším kráľovským mestám Slovenska

Mesto Krupina sa nachádza v Banskobystrickom kraji, na severo-južnom ťahu od poľských až k maďarským hraniciam. Leží v údolí rieky Krupinica, v strednej n.v. 280 m. Z geografického hľadiska patrí do celku Krupinská planina, podcelku Bzovícka pahorkatina a predstavuje podhorie Štiavnických vrchov.

Prvá písomná zmienka o rieke Krupina je v takzvanej bzovíckej listine z roku 1135. V tom čase v Krupine stál Kostol sv. Petra, ktorý neskôr zanikol a dnes je známy iba vďaka archeologickému výskumu. V roku 1238 mesto pravdepodobne získalo prvé privilégiá, ktoré sa počas tatárskeho vpádu stratili a ktoré v roku 1244 uhorský kráľ Belo IV. obnovil. V tom čase tu stála bazilika zasvätená Panne Márii zo začiatku 13. storočia – jeden z najväčších románskych farských kostolov u nás, ktorý v Krupine stojí dodnes.

Krupina bola počas protitureckých bojov obrannou baštou stredoslovenských banských miest a spolu s vartovkami strážila strategické cesty v Honte i Zvolene. Spomedzi 40 vartoviek sa dodnes zachovala iba jediná – tá v Krupine, postavená v polovici 16. storočia. Je to najstaršia rozhľadňa Slovenska.

V 17. – 19. storočí tu pôsobili evanjelické a neskôr iba katolícke gymnázium, ktoré pripravovalo študentov na vyššie vzdelanie a preslávilo mesto realizovaním antických divadelných hier v gréčtine a latinčine. Centrom Hontu sa Krupina stáva najmä v 19. storočí kedy do Krupiny prišiel prvý vlak. Spojil tak metropolu Hontu a Budapešť – hlavné mesto Uhorska.

V roku 1820 Krupina zrodila Andreja Braxatorisa Sládkoviča, básnika a autora najväčšej ľúbostnej básne Marína. Jeho meno nesie park, gymnázium, ulica i múzeum. Krupina je rodiskom slovenskej spisovateľky a protagonistky ženského emancipačného hnutia Eleny Maróthy Šoltésovej. V Krupine študoval i oženil sa talentovaný spisovateľ Jozef Cíger Hronský, neskôr správca Matice slovenskej. Žil tu ešte ako dieťa najväčší slovenský hudobný skladateľ Eugen Suchoň a najslávnejší šľachtiteľ ruží na svete Rudolf Geschwind. Práve v Krupine stvoril výnimočnú ružu purpurovej farby s čiernym alebo hnedým zamatom zvanú Gruss an Teplic, v západných krajinách známu aj ako Virginia R. Coxe. Z Krupiny pozdravil mesto svojej mladosti – české Teplice. Vďaka jeho práci a výnimočnej prírode, mestské lesy poskytujú hospodársky i turistický potenciál.

Krupinská krajina odhaľuje niekoľko pamiatok – chránený prírodný výtvor Krupinské bralce – Štangarígeľ, ohromné skaly vyvierajúce zo zeme s tajomnými nápismi, alebo sypané bralo valiace sa do rieky Krupina – národnú prírodnú rezerváciu Mäsiarsky bok.

Obyvateľ i návštevník môže využiť množstvo športových klubov, vyžiť sa v kine i Amfiteátri Viliama Polónyiho, navštíviť unikátne kultúrne pamiatky, objavovať tajomné podzemie i výnimočné Múzeum Andreja Sládkoviča s bohatou expozíciou a sprievodom.

Dnes je mesto dynamicky sa rozvíjajúcim centrom severného Hontu s kamenárskym, strojárskym a nábytkárskym priemyslom a žije tu takmer 8 000 obyvateľov – v meste a na malebných kopaniciach.

Článok bol publikovaný: 2. 4. 2019

 

Lokalita

Poloha na mape

Galéria

Mesto Krupina
Mesto Krupina
Pohľad na mesto z Vartovky
Pohľad na mesto z Vartovky
Trojičný stĺp
Trojičný stĺp
Nočný pohľad
Nočný pohľad
Vianočná Krupina
Vianočná Krupina
Cechový dom
Cechový dom
Evanjelický kostol
Evanjelický kostol
Rímskokatolícky kostol Nar. Panny Márie
Rímskokatolícky kostol Nar. Panny Márie
Rísmkokatolícky kostol - interiér
Rísmkokatolícky kostol - interiér
Múzeum A. Sládkoviča
Múzeum A. Sládkoviča
Pamätník A. Sládkoviča
Pamätník A. Sládkoviča
Podzemné chodby
Podzemné chodby
Rodný dom A. B. Sládkoviča
Rodný dom A. B. Sládkoviča
Strážna veža  Vartovka
Strážna veža Vartovka
Vartovka
Vartovka
Krupinské lesy
Krupinské lesy
Mestské hradby
Mestské hradby
Mestský úrad na Svätotrojičnom námestí
Mestský úrad na Svätotrojičnom námestí
Pohľad na mesto z čerešňových sadov
Pohľad na mesto z čerešňových sadov
Štangarígeľ
Štangarígeľ

Prezentácia v ročenke

Prezentácia v publikácii SLOVAKIA 2019
Prezentácia v publikácii SLOVAKIA 2019
 

Údaje o firme Mesto Krupina boli overené: 28. 3. 2019
Internetový zápis úplný. Uverejnený 28. 3. 2019

 
 
INFOMA REALITY

PREDAJ / KÚPA / PRENÁJOM / NEHNUTEĽNOSTI

GDPR     © 2005 - 2020 INFOMA Business Trading, spol. s r.o.     Development and Design by infomatim - Grafické štúdio, vydavateľstvo, reklamné a darčekové predmety